גימיק מגוחך, ספטמבר 2001

מקור בכיר בבית"ר אמר לכתבת אתר האינטרנט וואלא!  שהסיפור על קבוצת החרדים בראשות האוסטרלי יוסף גוטניק, שמתעניינת כביכול ברכישת הקבוצה, איננו אלא גימיק שמקורו בעיריית ירושלים.  למען האמת, יש בהצעת הרכישה הגיון סוציולוגי ברור. השכונות הקלאסיות שגיבו תמיד את בית"ר התחרדו בקצב מואץ, ותהליך המיזוג בין היסודות הדתיים והלאומניים בעיר מתחדד והולך.

אבל הדת היהודית תמיד ראתה בספורט משום "עבודה זרה", ותחרויות ספורט המוניות באיצטדיונים עמוסים היו נחלתם של מתייוונים ומתבוללים עוד לפני חורבן בית שני. קשה להאמין שחרדים שאינם חב"דניקים יגיעו למגרשים, גם אם המשחקים יתקיימו בימי חול. אבל גוטניק הוא יותר לאומן מאשר חרדי, וייתכן שידידיו הרבים בימין הפוליטי שלנו דיברו על לבו לתמוך בבית"ר.  הוא עשוי לתרום, אבל ספק אם יקבל על עצמו את בית"ר על חובותיה.  בימים אפלים וייגעים כאלה, אין פלא שרבים מייחלים לנסים שאין להם מקור רציונלי כלשהו.  ככל הידוע לי, המשיח של גוטניק כבר הגיע ורק קטני אמונה שכמונו מתעקשים לזעוק שהמלך הוא עירום ומסרבים להכיר בהתגלות החב"דניקית.  זה טוב להאמין, כפי שכבר טען מצביא גדול אחד, אבל חשוב עוד יותר שאבקת השריפה תהיה יבשה.

בהעדר פתרון על-טבעי, נשארנו עם  גד זאבי שהרס את כל מה שנותר מאמינתו המתפוררת. יו"ר ההתאחדות גברי לוי סירב השבוע להשמיץ את זאבי, והסתפק בקביעה, שהתנהגותו היא לא ישרה ולא הגונה, אחרי שצ'ק בסך עשרה מיליון שקל חזר מהעדר כיסוי.  את דעתי על מיליונרים בכלל, ועל זאבי בפרט, לא הסתרתי מהקוראים גם כשרובם עוד נשבעו בשמו, אבל עתה הדברים אינם טעונים הוכחה. צילומי הצ'ק הרע (הביטוי האמריקאי הזה מתאים כל כך) הופיעו בכל העיתונים, וכל תעתועי היחצנים לא יעזרו לטייקון. אם היתה לי השפעה כלשהי על מדורי הספורט  הייתי משכנע אותם להפסיק לפרסם הודעות של דוברים ויחצנים. אם זאבי, למשל, רוצה להגן על המוניטין שלו, מוטב שידבר איתנו בעצמו. עם כל הביקורת על משה דדש, הוא מתבטא בכוחות עצמו בכל כלי התקשורת, ומאפשר לעיתונאים ולקוראים לשפוט בעצמם.  זאבי עוטף את עצמו בערפל של מסתורין, שרק מגביר את חוסר האימון כלפיו.

יוסי מזרחי ואברם לוי הופקרו בחזית, והם מתייצבים באומץ מרשים כדי להציל משהו מהחורבן. מעולם לא הייתי בית"רי, לוי ומזרחי הם סמלים ותיקים של הבית"ריות, ובכל זאת אני מזדהה איתם עכשיו בכל לבי. אם הפוליטיקאים והעסקנים ישאירו למזרחי תל של חורבות, וייאלצו את לוי להרוס את בריאותו ואת הבטחון הכלכלי המינימלי שלו, תומט עליהם חרפת עולם. אני מקווה, אבל לא כל כך מאמין, שאוהדי בית"ר באמת ייחלצו לעזור ללוי, שמזכיר לי את הנער ההולנדי שהחזיק את אצבעו בחור שנבעה בסכר, ומנע את קריסתו.

לא כתבתי על הפועל, ועל מאמצי ההצלה של מישל דיין, שתמיד החזקתי לו אצבעות חרף ההתקפות המוגזמות עליו. פשוט קשה לי להאמין שמישהו יציל את היישות האדומה שלנו. מי שעוד מסוגל לכך, מוזמן למשחק נגד קריית שמונה. אני אהיה שם.

הדפס /  Print הדפס / Print